Part # CB-2204-13
Additional Images
Catalog [1]
Application Analysis Forms [2]
Lets Get Started!
Quick Quote
REQUEST A QUOTE -
DeltaFlex is committed to providing you with the best customer experience possible.
Thank you for taking the time to learn about DeltaFlex and requesting a quote for our .
We know that your time is valuable. So, we have filled-in some of the information for you.
Thank you...for putting DeltaFlex to work for you.
Quick Quote
Ask A Question
CUSTOMER SUPPORT QUESTION -
DeltaFlex is committed to providing you with the best customer support possible.
Thank you for taking the time to learn about DeltaFlex and our .
We know that your time is valuable, so we have already filled-in some of the information for you.
Ask A Question
Engineering Support
ENGINEERING ASSISTANCE  -
DeltaFlex is committed to providing you with the best engineering support experience possible.
Engineering Support
[3]  @deltaflex.com [4]
[5]  Address [5]
[6]  About Us [7]        [8]
Product Specs
Dimensions
Accessories
Notes
T - Thick Support Plate (Thickness - T) 1.125 in / 28.6 mm
Load/Deflection 700 lbs at 0.09 in / 3110 N at 2.3 mm
T - Thin Support Plate (Thickness - T) 1.000 in / 25.4 mm
Load/Deflection 400 lbs at 0.05 in / 1780 N at 1.3 mm
Elastomer OR - Oil Resistant Elastomer - Neoprene
Bolt Size 7/8" / M20
Bolt Grade or Class 8 SAE J429 / 10.9 SAE J1199
Part No. CB-2204-13 | CB220413
Washer Part Number J-2049-92
Manufacturer LORD Corporation
Part Category Vibration Control
Part Section Two-Piece Mounts
Part Type CB-2200 Series
Part Status
Call +1 800 657-0747 or use the
webform to the right on this page
Part Alternative
Catalog Page No.
Catalog Section Page No.
Rubber Parts Catalog Two-Piece Mounts Page 8
LORD PC7000 Two-Piece Mounts Page 74
LORD PC2201m Two-Piece Mounts Page 68
Dimensions Technical Drawing
Dimension Measurement Note
A 3.49/3.43 in / 87.9 mm
B 0.958/0.938 in / 24.1 mm
C 1.45 in / 36.8 mm Reference
D 2.91/2.85 in / 73.0 mm
E 2.33/2.27 in /  58.4 mm
F 1.03/0.97 in / 25.4 mm
G 1.50/1.46 in / 37.6 mm
H - Thick 0.88 in / 22.4  mm Thick Support Plate
H - Thin 0.94 in / 23.9 mm Thin Support Plate
SD 2.27/2.23 in / 57.2 mm
R 0.12 in / 3.0 mm Reference