Part # CB-2202-15
Additional Images
Catalog [1]
Application Analysis Forms [2]
Lets Get Started!
Quick Quote
REQUEST A QUOTE -
DeltaFlex is committed to providing you with the best customer experience possible.
Thank you for taking the time to learn about DeltaFlex and requesting a quote for our .
We know that your time is valuable. So, we have filled-in some of the information for you.
Thank you...for putting DeltaFlex to work for you.
Quick Quote
Ask A Question
CUSTOMER SUPPORT QUESTION -
DeltaFlex is committed to providing you with the best customer support possible.
Thank you for taking the time to learn about DeltaFlex and our .
We know that your time is valuable, so we have already filled-in some of the information for you.
Ask A Question
Engineering Support
ENGINEERING ASSISTANCE  -
DeltaFlex is committed to providing you with the best engineering support experience possible.
Engineering Support
[3]  @deltaflex.com [4]
[5]  Address [5]
[6]  About Us [7]        [8]
Product Specs
Dimensions
Accessories
Notes
T - Thick Support Plate (Thickness - T) 0.563 in / 14.3 mm
Load/Deflection 630 lbs at 0.07 in / 2802 N at 1.8 mm
T - Thin Support Plate (Thickness - T) 0.500 in / 12.7 mm
Load/Deflection 380 lbs at 0.05 in / 1690 N at 1.3 mm
Elastomer OR - Oil Resistant Elastomer - Neoprene
Bolt Size 1/2" / M12
Bolt Grade or Class 8 SAE J429 / 10.9 SAE J1199
Part No. CB-2202-15 | CB220215
Washer Part Number J-2049-90
Manufacturer LORD Corporation
Part Category Vibration Control
Part Section Two-Piece Mounts
Part Type CB-2200 Series
Part Status
Call +1 800 657-0747 or use the
webform to the right on this page
Part Alternative
Catalog Page No.
Catalog Section Page No.
Rubber Parts Catalog Two-Piece Mounts Page 8
LORD PC7000 Two-Piece Mounts Page 74
LORD PC2201m Two-Piece Mounts Page 68
Dimensions Technical Drawing
Dimension Measurement Note
A 1.91/1.85 in / 47.8 mm
B 0.547/0.517 in / 13.5 mm
C 0.83 in / 21.1 mm Reference
D 1.97/1.91 in / 49.3 mm
E 1.33/1.27 in /  33.0 mm
F 0.81/0.75 in / 19.8 mm
G 0.845/0.825 in / 21.2 mm
H - Thick 0.69 in / 17.5 mm Thick Support Plate
H - Thin 0.72 in / 18.3 mm Thin Support Plate
SD 1.27/1.23 in / 31.8 mm
R 0.06 in / 1.5 mm Reference