Part # CB-2201-13
Additional Images
Catalog [1]
Application Analysis Forms [2]
Lets Get Started!
Quick Quote
REQUEST A QUOTE -
DeltaFlex is committed to providing you with the best customer experience possible.
Thank you for taking the time to learn about DeltaFlex and requesting a quote for our .
We know that your time is valuable. So, we have filled-in some of the information for you.
Thank you...for putting DeltaFlex to work for you.
Quick Quote
Ask A Question
CUSTOMER SUPPORT QUESTION -
DeltaFlex is committed to providing you with the best customer support possible.
Thank you for taking the time to learn about DeltaFlex and our .
We know that your time is valuable, so we have already filled-in some of the information for you.
Ask A Question
Engineering Support
ENGINEERING ASSISTANCE  -
DeltaFlex is committed to providing you with the best engineering support experience possible.
Engineering Support
[3]  @deltaflex.com [4]
[5]  Address [5]
[6]  About Us [7]        [8]
Product Specs
Dimensions
Accessories
Notes
T - Thick Support Plate (Thickness - T) 0.375 in / 9.5 mm
Load/Deflection 140 lbs at 0.05 in / 623 N at 1.3 mm
T - Thin Support Plate (Thickness - T) 0.375 in / 9.5 mm
Elastomer OR - Oil Resistant Elastomer - Neoprene
Bolt Size 3/8" / M10
Bolt Grade or Class 5 SAE J429 / 5.8 SAE J1199
Part No. CB-2201-13 | CB220113
Washer Part Number J-2049-89
Manufacturer LORD Corporation
Part Category Vibration Control
Part Section Two-Piece Mounts
Part Type CB-2200 Series
Part Status
Call +1 800 657-0747 or use the
webform to the right on this page
Part Alternative
Catalog Page No.
Catalog Section Page No.
Rubber Parts Catalog Two-Piece Mounts Page 8
LORD PC7000 Two-Piece Mounts Page 74
LORD PC2201m Two-Piece Mounts Page 68
Dimensions Technical Drawing
Dimension Measurement Note
A 1.34/1.28 in / 33.3 mm
B 0.407/0.396 in / 10.2 mm
C 0.58 in / 14.7 mm Reference
D 1.28/1.22 in / 31.8 mm
E 0.82/0.76 in / 20.1 mm
F 0.515/0.455 in / 12.3 mm
G 0.62/0.58 in / 15.2 mm
H - Thick 0.44 in / 11.2 mm Thick Support Plate
H - Thin 0.44 in / 11.2 mm Thin Support Plate
SD 0.77/0.73 in / 19.1 mm
R 0.04 in / 1.0 mm Reference