Part # CB-2203-13 THK
Additional Images
Catalog [1]
Application Analysis Forms [2]
Lets Get Started!
Quick Quote
REQUEST A QUOTE -
DeltaFlex is committed to providing you with the best customer experience possible.
Thank you for taking the time to learn about DeltaFlex and requesting a quote for our .
We know that your time is valuable. So, we have filled-in some of the information for you.
Thank you...for putting DeltaFlex to work for you.
Quick Quote
Ask A Question
CUSTOMER SUPPORT QUESTION -
DeltaFlex is committed to providing you with the best customer support possible.
Thank you for taking the time to learn about DeltaFlex and our .
We know that your time is valuable, so we have already filled-in some of the information for you.
Ask A Question
Engineering Support
ENGINEERING ASSISTANCE  -
DeltaFlex is committed to providing you with the best engineering support experience possible.
Engineering Support
[3]  @deltaflex.com [4]
[5]  Address [5]
[6]  About Us [7]        [8]
Product Specs
Dimensions
Accessories
Notes
T - Thick Support Plate (Thickness - T) 0.875 in / 22.2 mm
Load/Deflection 400 lbs at 0.085 in / 1780 N at 2.2 mm
T - Thin Support Plate (Thickness - T) 0.750 in / 19.1 mm
Load/Deflection 225 lbs at 0.05 in / 1000 N at 1.3 mm
Elastomer OR - Oil Resistant Elastomer - Neoprene
Bolt Size 5/8" / M16
Bolt Grade or Class 8 SAE J429 / 10.9 SAE J1199
Part No. CB-2203-13 | CB220313
Washer Part Number J-2049-91
Manufacturer LORD Corporation
Part Category Vibration Control
Part Section Two-Piece Mounts
Part Type CB-2200 Series
Part Status
Call +1 800 657-0747 or use the
webform to the right on this page
Part Alternative
Catalog Page No.
Catalog Section Page No.
Rubber Parts Catalog Two-Piece Mounts Page 8
LORD PC7000 Two-Piece Mounts Page 74
LORD PC2201m Two-Piece Mounts Page 68
Dimensions Technical Drawing
Dimension Measurement Note
A 2.58/2.52 in / 64.8 mm
B 0.672/0.642 in / 16.7 mm
C 0.97 in / 24.6 mm Reference
D 2.46/2.40 in / 61.7 mm
E 1.61/1.55 in /  40.1 mm
F 0.93/0.87 in / 22.9 mm
G 0.99/0.95 in / 24.8 mm
H - Thick 0.78 in / 19.8 mm Thick Support Plate
H - Thin 0.84 in / 21.3 mm Thin Support Plate
SD 1.52/1.48 in / 38.1 mm
R 0.09 in / 2.3 mm Reference