Part # MS35489-125X
Additional Images
MS35489-125X MS35489-125X MS35489-125X MS35489-125X
MS35489-125X
Lets Get Started!
Quick Quote
REQUEST A QUOTE -
DeltaFlex is committed to providing you with the best customer experience possible.
Thank you for taking the time to learn about DeltaFlex and requesting a quote for our .
We know that your time is valuable. So, we have filled-in some of the information for you.
Thank you...for putting DeltaFlex to work for you.
Quick Quote
Ask A Question
CUSTOMER SUPPORT QUESTION -
DeltaFlex is committed to providing you with the best customer support possible.
Thank you for taking the time to learn about DeltaFlex and our .
We know that your time is valuable, so we have already filled-in some of the information for you.
Ask A Question
Engineering Support
ENGINEERING ASSISTANCE  -
DeltaFlex is committed to providing you with the best engineering support experience possible.
Engineering Support
  @deltaflex.com
  Address
  About Us
Product Specs
Dimensions
Notes
Plate / Panel Properties
Plate
Thickness
 0.125"  |  1/8"  | 3.2 mm
Plate Hole Diameter 1.625"  |   1 5/8"  | 41.3 mm
Part No. MS35489-125X
MS35489 Dash No. 125
Manufacturer DeltaFlex
Part Category Standard Rubber Parts
Part Section Rubber Grommet
Part Type Mil-Spec Rubber Grommet
Application High Temp / Low Temp
Material Silicone
Durometer 50 Duro  |  +/- 5 Duro
Color Red or Orange
Part Status
Call +1 800 657-0747 or use the
webform to the right on this page
Part Alternative Call +1 800 657-0747 or use the webform to the right on this page.
MS35489-125X - Silicone AN931-14-A-26
Catalog Page No.
Catalog Section Page No.
Rubber Parts Catalog Rubber Grommets Page XXX
GROMMET PART NO.
MS35489-125X Military Specification Rubber Grommet
GROMMET DIMENSIONS
Description
(Call Out / Name)
Standard
(Decimal)
Inch
(Fraction)
Metric
(mm)
A Inside Diameter 0.875"   7/8" 22.2 mm
B
Groove Width
0.125"   1/8" 3.2 mm
C
Groove Diameter
1.625"    1 5/8" 41.3 mm
D Outside Diameter 2.000"   2.0" 50.8 mm
E Overall Thickness 0.500"   1/2" 12.7 mm
Standard rubber tolerances apply.
PLATE / PANEL DIMENSIONS
(Dimensions are for reference only)
B Panel / Plate Thickness 0.125"  1/8" 3.2 mm
C Plate / Panel Hole Diameter 1.625" 1 5/8" 41.3 mm